مشخصات فایل@تحقیق در مورد حركات ارتعاشي و امواج @

تحقیق در مورد حركات ارتعاشي و امواج |1654321|sth40248989|تحقیق در مورد حركات ارتعاشي و امواج ,حركات ارتعاشي و امواج,دانلود تحقیق در مورد حركات ارتعاشي و امواج ,حركات,ارتعاشي,و,امواج
با ما همراه باشید با موضوع تحقیق در مورد حركات ارتعاشي و امواج

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 19 صفحه

قسمتی از متن .doc :

‏1-2 حركات ارتعاشي و امواج

‏ارتعاش و موج در بسياري از پديده هاي جهان نقش مهم و اساسي دارند. موج چنان كه ميدانيم، يكي از وسيله هاي انتقال انرژي از جايي به جاي ديگر است. انتقال انرژي به دو راه صورت مي گيرد: يكي به وسيله انتقال ماده، به اين معني كه ماده به هنگام انتقال، انرژي جنبشي و انرژي دروني خود را نيز با خود مي برد، ديگري به وسيله موج و در اين گونه انتقال انرژي خود ماده منتقل نمي شود.

‏موج انواع مختلف دارد ولي طرز انتقال انرژي توسط همه انواع آن يكسان است: موج در اثر حركت ارتعاشي ماده توليد مي شود و به وسيله محيط مادي منتقل مي گردد و انرژي حاصل از منبع ارتعاش را با خود انتقال مي دهد. امواج الكترومانيتيك در خلاء نيز منتشر مي شوند. علاوه بر اين،‏ ‏‌‏ارتعاش و موج هر دو در توجيه و درك بسياري از مباحث فيزيك، مانند صوت، پاره اي از مظاهر نور، گرما،‏ ‏‌‏ميكروويو و دنياي وراء اتمها، هسته ها نقش مهم و اساسي دارند.

‏هر حركتي چه ساه و مركب، اگر در زمانهاي مساوي و متوالي بنام ‏«‏زمان تناوب‏»‏ عيناً تكرار شود ‏«‏ حركت تناوبي‏»‏ ناميده مي شود. حركات تناوبي سريع را معمولاً‏‌‏ ‏«‏ حركت ارتعاشي‏»‏ مي نامند.

‏ما،‏‌‏ ‏در زندگي روزمره خود معمولاً‏‌‏ با حركات تناوبي ساده اي سرو كار داريم مانند: حركت آونگ يك ساعت ديواري يا حركت چرخ رقاصك يك ساعت مچي و يا حركت ارتعاشي يك شاخه دياپازن‏.

‏5) مشخصات صوت

‏اصوات را معمولاً‏‌‏ به دو دسته تقسيم مي كنند: اصوات موسيقي و صدا. اصوات موسيقي به صوتهايي گفته مي شود كه در گوش اثر مطلوب دارند. اين اصوات معمولاً توسط اسبابهاي موسيقي توليد مي شوند. صوتهايي كه در گوش اثر مطلوب ندارند صدا ناميده مي شوند مانند صداي تفنگ، صداي حاصل از كشيدن سوهان روي يك قطعه فلز، صداي خروج دود از اگزوز موتور سيكلت و مانند اينها.

‏اصوات موسيقي با سه صفت متمايز از يكديگر تشخيص داده مي شوند كه آنها را مشخصات اساسي صوت مي نامند. اين مشخصات عبارتند از: بلندي، ارتفاع طنين.

‏بايد در نظر داشت كه مشخصات نامبرده ذهني هستند يعني ويژگيهايي هستند كه گوش آنها را احساس مي كنند.

‏الف) بلندي صوت

‏بلندي صوت ويژه تمام اصوات اعم از صوتهاي موسيقي و صداست و با ميزان احساس گوش از صوتي كه به آن مي رسد ارتباط دارد. بلندي هر صوت بستگي به شدت آن صوت دارد و شدت صوت عبارت است از كيفيتي كه بوسيله آن مي توان اصوات شديد و ضعيف را از يكديگر متمايز كرد. هر قدر دامنه